ADS1112IDGSTG4
Buy with confidence from Brilltron.com
ADS1112IDGSTG4 is warrantied and traceable.| Part Number | ADS1112IDGSTG4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC ADC 16-BIT I2C PROGBL 10-MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 240 |
| Reference Type | Internal |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 2, 3 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | PGA, Selectable Address |
| Detailed Description | 16 Bit Analog to Digital Converter 2, 3 Input 1 Sigma-Delta 10-VSSOP |
| Data Interface | I²C |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
| Base Part Number | ADS1112 |
| Architecture | Sigma-Delta |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply ADS1112IDGSTG4, use the request quote form to request ADS1112IDGSTG4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADS1112IDGSTG4.The price and lead time for ADS1112IDGSTG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADS1112IDGSTG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADS1112IDGSTG4
- ADS1112IDGSTG4 data sheet
- ADS1112IDGSTG4 datasheet
- ADS1112IDGSTG4 pdf datasheet
- Download ADS1112IDGSTG4 datasheet
- ADS1112IDGSTG4 image
- ADS1112IDGSTG4 part

