ADS1222IPWRG4
Buy with confidence from Brilltron.com
ADS1222IPWRG4 is warrantied and traceable.| Part Number | ADS1222IPWRG4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC 24BIT ADC W/2CH MUX 14-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 240 |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Bits | 24 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Features | Temperature Sensor |
| Detailed Description | 24 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 1 Sigma-Delta 14-TSSOP |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | MUX-ADC |
| Base Part Number | ADS1222 |
| Architecture | Sigma-Delta |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply ADS1222IPWRG4, use the request quote form to request ADS1222IPWRG4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADS1222IPWRG4.The price and lead time for ADS1222IPWRG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADS1222IPWRG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADS1222IPWRG4
- ADS1222IPWRG4 data sheet
- ADS1222IPWRG4 datasheet
- ADS1222IPWRG4 pdf datasheet
- Download ADS1222IPWRG4 datasheet
- ADS1222IPWRG4 image
- ADS1222IPWRG4 part

