ADS6243IRGZT
Buy with confidence from Brilltron.com
ADS6243IRGZT is warrantied and traceable.| Part Number | ADS6243IRGZT |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC ADC 14BIT 80MSPS DUAL 48-VQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply, Digital | 3 V ~ 3.6 V |
| Voltage - Supply, Analog | 3 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 48-VQFN (7x7) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 80M |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names | 296-22006-2 ADS6243IRGZTG4 ADS6243IRGZTG4-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Bits | 14 |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | Differential |
| Features | Simultaneous Sampling |
| Detailed Description | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 48-VQFN (7x7) |
| Data Interface | LVDS - Serial |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Part Number | ADS6243 |
| Architecture | Pipelined |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply ADS6243IRGZT, use the request quote form to request ADS6243IRGZT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADS6243IRGZT.The price and lead time for ADS6243IRGZT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADS6243IRGZT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADS6243IRGZT
- ADS6243IRGZT data sheet
- ADS6243IRGZT datasheet
- ADS6243IRGZT pdf datasheet
- Download ADS6243IRGZT datasheet
- ADS6243IRGZT image
- ADS6243IRGZT part

