ADS8678IDBT
Buy with confidence from Brilltron.com
ADS8678IDBT is warrantied and traceable.| Part Number | ADS8678IDBT |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC ADC 14BIT 500KSPS 8CH 38TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65 V ~ 5.25 V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 38-TSSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 500k |
| Reference Type | Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names | 296-42528-5 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits | 14 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | Single Ended |
| Features | PGA |
| Detailed Description | 14 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 38-TSSOP |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | PGA-MUX-S/H-ADC |
| Base Part Number | ADS8678 |
| Architecture | SAR |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply ADS8678IDBT, use the request quote form to request ADS8678IDBT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADS8678IDBT.The price and lead time for ADS8678IDBT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADS8678IDBT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADS8678IDBT
- ADS8678IDBT data sheet
- ADS8678IDBT datasheet
- ADS8678IDBT pdf datasheet
- Download ADS8678IDBT datasheet
- ADS8678IDBT image
- ADS8678IDBT part

