BQ24074RGTRG4
Buy with confidence from Brilltron.com
BQ24074RGTRG4 is warrantied and traceable.| Part Number | BQ24074RGTRG4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC LI-ION CHARGE MGMT 16-QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Max) | 10.2V |
| Supplier Device Package | 16-QFN (3x3) |
| Series | - |
| Programmable Features | Current, Timer |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Cells | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | USB |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage, Reverse Current, Short Circuit |
| Detailed Description | Charger IC Lithium Ion 16-QFN (3x3) |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Charge Current - Max | 1.5A |
| Battery Pack Voltage | 4.2V |
| Battery Chemistry | Lithium Ion |
| Base Part Number | BQ24074 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BQ24074RGTRG4, use the request quote form to request BQ24074RGTRG4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BQ24074RGTRG4.The price and lead time for BQ24074RGTRG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BQ24074RGTRG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- BQ24074RGTRG4
- BQ24074RGTRG4 data sheet
- BQ24074RGTRG4 datasheet
- BQ24074RGTRG4 pdf datasheet
- Download BQ24074RGTRG4 datasheet
- BQ24074RGTRG4 image
- BQ24074RGTRG4 part

