BQ24203DGNR
Buy with confidence from Brilltron.com
BQ24203DGNR is warrantied and traceable.| Part Number | BQ24203DGNR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC LI-ION CHGR 500MA 4.1V 8-MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Max) | 13.5V |
| Supplier Device Package | 8-MSOP-PowerPad |
| Series | - |
| Programmable Features | Current, Timer |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Cells | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | - |
| Fault Protection | Over Temperature, Short Circuit |
| Detailed Description | Charger IC Lithium Ion/Polymer 8-MSOP-PowerPad |
| Current - Charging | Constant |
| Charge Current - Max | 500mA |
| Battery Pack Voltage | 4.1V |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer |
| Base Part Number | BQ24203 |
Operation Guide
We can supply BQ24203DGNR, use the request quote form to request BQ24203DGNR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BQ24203DGNR.The price and lead time for BQ24203DGNR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BQ24203DGNR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- BQ24203DGNR
- BQ24203DGNR data sheet
- BQ24203DGNR datasheet
- BQ24203DGNR pdf datasheet
- Download BQ24203DGNR datasheet
- BQ24203DGNR image
- BQ24203DGNR part

