BQ24259RGER
Buy with confidence from Brilltron.com
BQ24259RGER is warrantied and traceable.| Part Number | BQ24259RGER |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC CHARGER NVDC-1 USB I2C 24VQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Max) | 6.2V |
| Supplier Device Package | 24-VQFN (4x4) |
| Series | - |
| Programmable Features | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names | 296-43322-2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Cells | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | I²C, USB |
| Fault Protection | Over Current, Over Temperature, Over Voltage |
| Detailed Description | Charger IC Lithium Ion/Polymer 24-VQFN (4x4) |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Charge Current - Max | 2A |
| Battery Pack Voltage | 4.2V |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer |
| Base Part Number | BQ24259 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BQ24259RGER, use the request quote form to request BQ24259RGER pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BQ24259RGER.The price and lead time for BQ24259RGER depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BQ24259RGER.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- BQ24259RGER
- BQ24259RGER data sheet
- BQ24259RGER datasheet
- BQ24259RGER pdf datasheet
- Download BQ24259RGER datasheet
- BQ24259RGER image
- BQ24259RGER part

