BQ25896RTWT
Buy with confidence from Brilltron.com
BQ25896RTWT is warrantied and traceable.| Part Number | BQ25896RTWT |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC NVDC CHARGER I2C 24WQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Max) | 14V |
| Supplier Device Package | 24-WQFN (4x4) |
| Series | MaxCharge™ |
| Programmable Features | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Other Names | 296-42631-2 BQ25896RTWT-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Cells | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | I²C |
| Fault Protection | Over Current, Over Temperature |
| Detailed Description | Charger IC Lithium Ion/Polymer 24-WQFN (4x4) |
| Current - Charging | - |
| Charge Current - Max | 3A |
| Battery Pack Voltage | - |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BQ25896RTWT, use the request quote form to request BQ25896RTWT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BQ25896RTWT.The price and lead time for BQ25896RTWT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BQ25896RTWT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- BQ25896RTWT
- BQ25896RTWT data sheet
- BQ25896RTWT datasheet
- BQ25896RTWT pdf datasheet
- Download BQ25896RTWT datasheet
- BQ25896RTWT image
- BQ25896RTWT part

