CD4033BEG4
Buy with confidence from Brilltron.com
CD4033BEG4 is warrantied and traceable.| Part Number | CD4033BEG4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC COUNTR/DIVIDR DECADE 16-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Timing | Synchronous |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Series | 4000B |
| Reset | Asynchronous |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Other Names | CD4033BEE4 CD4033BEE4-ND |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 5 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Logic Type | Counter, Decade |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Direction | Up |
| Detailed Description | Counter IC Counter, Decade 1 Element 5 Bit Positive Edge 16-PDIP |
| Count Rate | 16MHz |
| Base Part Number | 4033 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply CD4033BEG4, use the request quote form to request CD4033BEG4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CD4033BEG4.The price and lead time for CD4033BEG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CD4033BEG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- CD4033BEG4
- CD4033BEG4 data sheet
- CD4033BEG4 datasheet
- CD4033BEG4 pdf datasheet
- Download CD4033BEG4 datasheet
- CD4033BEG4 image
- CD4033BEG4 part

