CD4055BEG4
Buy with confidence from Brilltron.com
CD4055BEG4 is warrantied and traceable.| Part Number | CD4055BEG4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC BCD-7SEG DECODER/DVR 16-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 18 V |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Other Names | CD4055BEE4 CD4055BEE4-ND |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | BCD |
| Display Type | LCD |
| Digits or Characters | 1 Digit |
| Current - Supply | 40nA |
| Configuration | 7 Segment |
| Base Part Number | 4055 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply CD4055BEG4, use the request quote form to request CD4055BEG4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CD4055BEG4.The price and lead time for CD4055BEG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CD4055BEG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- CD4055BEG4
- CD4055BEG4 data sheet
- CD4055BEG4 datasheet
- CD4055BEG4 pdf datasheet
- Download CD4055BEG4 datasheet
- CD4055BEG4 image
- CD4055BEG4 part

