CD74HC4049NSRE4
Buy with confidence from Brilltron.com
CD74HC4049NSRE4 is warrantied and traceable.| Part Number | CD74HC4049NSRE4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC INVERTER 6CH 6-INP 16SO |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Series | 74HC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 14ns @ 6V, 50pF |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Logic Type | Inverter |
| Logic Level - Low | 0.5 V ~ 1.8 V |
| Logic Level - High | 1.5 V ~ 4.2 V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | - |
| Detailed Description | Inverter IC 6 Channel 16-SO |
| Current - Quiescent (Max) | 2µA |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Base Part Number | 74HC4049 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply CD74HC4049NSRE4, use the request quote form to request CD74HC4049NSRE4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CD74HC4049NSRE4.The price and lead time for CD74HC4049NSRE4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CD74HC4049NSRE4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- CD74HC4049NSRE4
- CD74HC4049NSRE4 data sheet
- CD74HC4049NSRE4 datasheet
- CD74HC4049NSRE4 pdf datasheet
- Download CD74HC4049NSRE4 datasheet
- CD74HC4049NSRE4 image
- CD74HC4049NSRE4 part

