CD74HCT126EG4
Buy with confidence from Brilltron.com
CD74HCT126EG4 is warrantied and traceable.| Part Number | CD74HCT126EG4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC BUF NON-INVERT 5.5V 14DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Series | 74HCT |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | 3-State |
| Other Names | CD74HCT126EE4 CD74HCT126EE4-ND |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | - |
| Detailed Description | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element 3-State Output 14-PDIP |
| Current - Output High, Low | 6mA, 6mA |
| Base Part Number | 74HCT126 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply CD74HCT126EG4, use the request quote form to request CD74HCT126EG4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CD74HCT126EG4.The price and lead time for CD74HCT126EG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CD74HCT126EG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- CD74HCT126EG4
- CD74HCT126EG4 data sheet
- CD74HCT126EG4 datasheet
- CD74HCT126EG4 pdf datasheet
- Download CD74HCT126EG4 datasheet
- CD74HCT126EG4 image
- CD74HCT126EG4 part

