DAC7634EG4
Buy with confidence from Brilltron.com
DAC7634EG4 is warrantied and traceable.| Part Number | DAC7634EG4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC 16-BIT QUAD D/A CONV 48-SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Settling Time | 10µs |
| Series | - |
| Reference Type | External |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Number of Bits | 16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB) | ±3, ±2 |
| Differential Output | No |
| Detailed Description | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 48-SSOP |
| Data Interface | SPI |
| Base Part Number | DAC7634 |
| Architecture | R-2R |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply DAC7634EG4, use the request quote form to request DAC7634EG4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC7634EG4.The price and lead time for DAC7634EG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAC7634EG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- DAC7634EG4
- DAC7634EG4 data sheet
- DAC7634EG4 datasheet
- DAC7634EG4 pdf datasheet
- Download DAC7634EG4 datasheet
- DAC7634EG4 image
- DAC7634EG4 part

