DAC8560IDDGKR
Buy with confidence from Brilltron.com
DAC8560IDDGKR is warrantied and traceable.| Part Number | DAC8560IDDGKR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC DAC 16BIT SER 8VSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Settling Time | 10µs |
| Series | microPOWER™ |
| Reference Type | External, Internal |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Other Names | DAC8560IDDGKRG4 DAC8560IDDGKRG4-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB) | ±4, ±0.5 |
| Differential Output | No |
| Detailed Description | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-VSSOP |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Base Part Number | DAC8560 |
| Architecture | String DAC |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply DAC8560IDDGKR, use the request quote form to request DAC8560IDDGKR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC8560IDDGKR.The price and lead time for DAC8560IDDGKR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAC8560IDDGKR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- DAC8560IDDGKR
- DAC8560IDDGKR data sheet
- DAC8560IDDGKR datasheet
- DAC8560IDDGKR pdf datasheet
- Download DAC8560IDDGKR datasheet
- DAC8560IDDGKR image
- DAC8560IDDGKR part


