DAC8831ICDRG4
Buy with confidence from Brilltron.com
DAC8831ICDRG4 is warrantied and traceable.| Part Number | DAC8831ICDRG4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC DAC 16-BIT V-OUT 14-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Settling Time | 1µs (Typ) |
| Series | - |
| Reference Type | External |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Voltage - Unbuffered |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.5 |
| Differential Output | No |
| Detailed Description | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 14-SOIC |
| Data Interface | SPI |
| Base Part Number | DAC8831 |
| Architecture | R-2R |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply DAC8831ICDRG4, use the request quote form to request DAC8831ICDRG4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC8831ICDRG4.The price and lead time for DAC8831ICDRG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DAC8831ICDRG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- DAC8831ICDRG4
- DAC8831ICDRG4 data sheet
- DAC8831ICDRG4 datasheet
- DAC8831ICDRG4 pdf datasheet
- Download DAC8831ICDRG4 datasheet
- DAC8831ICDRG4 image
- DAC8831ICDRG4 part

