LM4040BIM3-10.0/NOPB
Buy with confidence from Brilltron.com
LM4040BIM3-10.0/NOPB is warrantied and traceable.
Part Number LM4040BIM3-10.0/NOPB
Manufacturer
Description IC VREF SHUNT 10V SOT23-3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Datasheets
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Voltage - Input -
Tolerance ±0.2%
Temperature Coefficient 100ppm/°C
Reference Type Shunt
Packaging Tape & Reel (TR)
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Output Type Fixed
Other Names LM4040BIM3-10.0/NOPBTR
LM4040BIM3100NOPB
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Noise - 10Hz to 10kHz 180µVrms
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Mounting Type Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time 8 Weeks
Detailed Description Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 15mA SOT-23-3
Current - Supply -
Current - Output 15mA