LM4040DIM7-2.0/NOPB
Buy with confidence from Brilltron.com
LM4040DIM7-2.0/NOPB is warrantied and traceable.| Part Number | LM4040DIM7-2.0/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC VREF SHUNT 2.048V SC70 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.048V |
| Voltage - Input | - |
| Tolerance | ±1% |
| Temperature Coefficient | 150ppm/°C |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Series | - |
| Reference Type | Shunt |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Output Type | Fixed |
| Other Names | 296-38736-6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Noise - 10Hz to 10kHz | 35µVrms |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA SC-70-5 |
| Current - Supply | - |
| Current - Output | 15mA |
| Current - Cathode | 70µA |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply LM4040DIM7-2.0/NOPB, use the request quote form to request LM4040DIM7-2.0/NOPB pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM4040DIM7-2.0/NOPB.The price and lead time for LM4040DIM7-2.0/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM4040DIM7-2.0/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- LM4040DIM7-2.0/NOPB
- LM4040DIM7-2.0/NOPB data sheet
- LM4040DIM7-2.0/NOPB datasheet
- LM4040DIM7-2.0/NOPB pdf datasheet
- Download LM4040DIM7-2.0/NOPB datasheet
- LM4040DIM7-2.0/NOPB image
- LM4040DIM7-2.0/NOPB part

