LT1009CDE4
Buy with confidence from Brilltron.com
LT1009CDE4 is warrantied and traceable.
Part Number LT1009CDE4
Manufacturer
Description IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Datasheets
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Input -
Tolerance ±0.4%
Temperature Coefficient 25ppm/°C
Supplier Device Package 8-SOIC
Series -
Reference Type Shunt
Packaging Tube
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Type Fixed
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Noise - 10Hz to 10kHz -
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Mounting Type Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time 28 Weeks
Detailed Description Shunt Voltage Reference IC ±0.4% 10mA 8-SOIC
Current - Supply -
Current - Output 10mA