MSP430F2416TPM
Buy with confidence from Brilltron.com
MSP430F2416TPM is warrantied and traceable.| Part Number | MSP430F2416TPM |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC MCU 16BIT 92KB FLASH 64LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430F2xx |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 92KB (92K x 8 + 256B) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Other Names | 296-25295 MSP430F2416TPM-ND |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of I/O | 48 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | - |
| Detailed Description | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 92KB (92K x 8 + 256B) FLASH 64-LQFP (10x10) |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | MSP430 |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Base Part Number | MSP430F2416 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MSP430F2416TPM, use the request quote form to request MSP430F2416TPM pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MSP430F2416TPM.The price and lead time for MSP430F2416TPM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MSP430F2416TPM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- MSP430F2416TPM
- MSP430F2416TPM data sheet
- MSP430F2416TPM datasheet
- MSP430F2416TPM pdf datasheet
- Download MSP430F2416TPM datasheet
- MSP430F2416TPM image
- MSP430F2416TPM part

