MSP430F2618TGQWTEP
Buy with confidence from Brilltron.com
MSP430F2618TGQWTEP is warrantied and traceable.| Part Number | MSP430F2618TGQWTEP |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC MCU 16BIT 116KB FLASH 113BGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 113-BGA Microstar Junior (7x7) |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430F2xx |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 116KB (116K x 8 + 256B) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 113-VFBGA |
| Other Names | 296-24136-2 |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of I/O | 64 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| EEPROM Size | - |
| Detailed Description | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 116KB (116K x 8 + 256B) FLASH 113-BGA Microstar Junior (7x7) |
| Data Converters | A/D 8x12b, D/A 2x12b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | MSP430 |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART |
| Base Part Number | MSP430F2618 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MSP430F2618TGQWTEP, use the request quote form to request MSP430F2618TGQWTEP pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MSP430F2618TGQWTEP.The price and lead time for MSP430F2618TGQWTEP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MSP430F2618TGQWTEP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- MSP430F2618TGQWTEP
- MSP430F2618TGQWTEP data sheet
- MSP430F2618TGQWTEP datasheet
- MSP430F2618TGQWTEP pdf datasheet
- Download MSP430F2618TGQWTEP datasheet
- MSP430F2618TGQWTEP image
- MSP430F2618TGQWTEP part

