MSP430F5131IRSBT
Buy with confidence from Brilltron.com
MSP430F5131IRSBT is warrantied and traceable.| Part Number | MSP430F5131IRSBT |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC MCU 16BIT 8KB FLASH 40WQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 40-WQFN (5x5) |
| Speed | 25MHz |
| Series | MSP430F5xx |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 31 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | - |
| Detailed Description | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 40-WQFN (5x5) |
| Data Converters | - |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Connectivity | I²C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART |
| Base Part Number | MSP430F5131 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MSP430F5131IRSBT, use the request quote form to request MSP430F5131IRSBT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MSP430F5131IRSBT.The price and lead time for MSP430F5131IRSBT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MSP430F5131IRSBT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- MSP430F5131IRSBT
- MSP430F5131IRSBT data sheet
- MSP430F5131IRSBT datasheet
- MSP430F5131IRSBT pdf datasheet
- Download MSP430F5131IRSBT datasheet
- MSP430F5131IRSBT image
- MSP430F5131IRSBT part

