MSP430FR4133IG48
Buy with confidence from Brilltron.com
MSP430FR4133IG48 is warrantied and traceable.| Part Number | MSP430FR4133IG48 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC MCU 16BIT 15.5KB FRAM 48TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430™ FRAM |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Program Memory Type | FRAM |
| Program Memory Size | 15.5KB (15.5K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 44 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | - |
| Detailed Description | MSP430 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 15.5KB (15.5K x 8) FRAM 48-TSSOP |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | MSP430 |
| Connectivity | I²C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MSP430FR4133IG48, use the request quote form to request MSP430FR4133IG48 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MSP430FR4133IG48.The price and lead time for MSP430FR4133IG48 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MSP430FR4133IG48.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- MSP430FR4133IG48
- MSP430FR4133IG48 data sheet
- MSP430FR4133IG48 datasheet
- MSP430FR4133IG48 pdf datasheet
- Download MSP430FR4133IG48 datasheet
- MSP430FR4133IG48 image
- MSP430FR4133IG48 part

