MSP430FR5889IRGCT
Buy with confidence from Brilltron.com
MSP430FR5889IRGCT is warrantied and traceable.| Part Number | MSP430FR5889IRGCT |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC MCU 16BIT 128KB FRAM 64VQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 64-VQFN (9x9) |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430™ FRAM |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Program Memory Type | FRAM |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names | 296-42019-2 296-42019-5 296-42019-5-ND |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 48 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | - |
| Detailed Description | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FRAM 64-VQFN (9x9) |
| Data Converters | A/D 12x12b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Connectivity | I²C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MSP430FR5889IRGCT, use the request quote form to request MSP430FR5889IRGCT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MSP430FR5889IRGCT.The price and lead time for MSP430FR5889IRGCT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MSP430FR5889IRGCT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- MSP430FR5889IRGCT
- MSP430FR5889IRGCT data sheet
- MSP430FR5889IRGCT datasheet
- MSP430FR5889IRGCT pdf datasheet
- Download MSP430FR5889IRGCT datasheet
- MSP430FR5889IRGCT image
- MSP430FR5889IRGCT part

