MSP430FR6879IPNR
Buy with confidence from Brilltron.com
MSP430FR6879IPNR is warrantied and traceable.| Part Number | MSP430FR6879IPNR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC MCU 16BIT 128KB FRAM 80LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 80-LQFP (12x12) |
| Speed | 16MHz |
| Series | MSP430™ FRAM |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Program Memory Type | FRAM |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 63 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | - |
| Detailed Description | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FRAM 80-LQFP (12x12) |
| Data Converters | A/D 12x12b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | CPUXV2 |
| Connectivity | I²C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MSP430FR6879IPNR, use the request quote form to request MSP430FR6879IPNR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MSP430FR6879IPNR.The price and lead time for MSP430FR6879IPNR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MSP430FR6879IPNR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- MSP430FR6879IPNR
- MSP430FR6879IPNR data sheet
- MSP430FR6879IPNR datasheet
- MSP430FR6879IPNR pdf datasheet
- Download MSP430FR6879IPNR datasheet
- MSP430FR6879IPNR image
- MSP430FR6879IPNR part

