MSP432P401MIZXHR
Buy with confidence from Brilltron.com
MSP432P401MIZXHR is warrantied and traceable.| Part Number | MSP432P401MIZXHR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80NFBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62 V ~ 3.7 V |
| Supplier Device Package | 80-NFBGA (5x5) |
| Speed | 48MHz |
| Series | MSP432™ |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 80-VFBGA |
| Other Names | 296-45564-2 MSP432P401MIZXHR-ND |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 64 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | - |
| Detailed Description | ARM® Cortex®-M4F MSP432™ Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 80-NFBGA (5x5) |
| Data Converters | A/D 18x14b |
| Core Size | 32-Bit |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Connectivity | I²C, IrDA, SPI, UART/USART |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MSP432P401MIZXHR, use the request quote form to request MSP432P401MIZXHR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MSP432P401MIZXHR.The price and lead time for MSP432P401MIZXHR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MSP432P401MIZXHR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- MSP432P401MIZXHR
- MSP432P401MIZXHR data sheet
- MSP432P401MIZXHR datasheet
- MSP432P401MIZXHR pdf datasheet
- Download MSP432P401MIZXHR datasheet
- MSP432P401MIZXHR image
- MSP432P401MIZXHR part

