PCM1771PW
Buy with confidence from Brilltron.com
PCM1771PW is warrantied and traceable.| Part Number | PCM1771PW |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC 24BIT LP STEREO DAC 16-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 1.6 V ~ 3.6 V |
| Type | DAC, Audio |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 50k |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names | 296-13472-5 |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Number of Channels | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | DAC, Audio 24 bit 50k I²S 16-TSSOP |
| Data Interface | I²S |
| Base Part Number | PCM1771 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply PCM1771PW, use the request quote form to request PCM1771PW pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PCM1771PW.The price and lead time for PCM1771PW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PCM1771PW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- PCM1771PW
- PCM1771PW data sheet
- PCM1771PW datasheet
- PCM1771PW pdf datasheet
- Download PCM1771PW datasheet
- PCM1771PW image
- PCM1771PW part

