PCM1773PWR
Buy with confidence from Brilltron.com
PCM1773PWR is warrantied and traceable.| Part Number | PCM1773PWR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC DAC 24BIT STER LV LP 16-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 1.6 V ~ 3.6 V |
| Type | DAC, Audio |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 50k |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names | PCM1773PWRG4 PCM1773PWRG4-ND |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Number of Channels | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | DAC, Audio 24 bit 50k I²S 16-TSSOP |
| Data Interface | I²S |
| Base Part Number | PCM1773 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply PCM1773PWR, use the request quote form to request PCM1773PWR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PCM1773PWR.The price and lead time for PCM1773PWR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PCM1773PWR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- PCM1773PWR
- PCM1773PWR data sheet
- PCM1773PWR datasheet
- PCM1773PWR pdf datasheet
- Download PCM1773PWR datasheet
- PCM1773PWR image
- PCM1773PWR part

