PCM1782DBQR
Buy with confidence from Brilltron.com
PCM1782DBQR is warrantied and traceable.| Part Number | PCM1782DBQR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC DAC 24BIT MONO 192KHZ 16SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 5V |
| Type | DAC, Audio |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 200k |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | PCM1782DBQRG4 PCM1782DBQRG4-ND |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Number of Channels | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | DAC, Audio 24 bit 200k I²S 16-SSOP |
| Data Interface | I²S |
| Base Part Number | PCM1782 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply PCM1782DBQR, use the request quote form to request PCM1782DBQR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PCM1782DBQR.The price and lead time for PCM1782DBQR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PCM1782DBQR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- PCM1782DBQR
- PCM1782DBQR data sheet
- PCM1782DBQR datasheet
- PCM1782DBQR pdf datasheet
- Download PCM1782DBQR datasheet
- PCM1782DBQR image
- PCM1782DBQR part

