SN74ABT2827DWR
Buy with confidence from Brilltron.com
SN74ABT2827DWR is warrantied and traceable.| Part Number | SN74ABT2827DWR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC BUF NON-INVERT 5.5V 24SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Series | 74ABT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type | 3-State |
| Other Names | 296-3974-2 SN74ABT2827DWRE4 SN74ABT2827DWRE4-ND SN74ABT2827DWRG4 SN74ABT2827DWRG4-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 10 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | - |
| Detailed Description | Buffer, Non-Inverting 1 Element 10 Bit per Element 3-State Output 24-SOIC |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Base Part Number | 74ABT2827 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply SN74ABT2827DWR, use the request quote form to request SN74ABT2827DWR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74ABT2827DWR.The price and lead time for SN74ABT2827DWR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74ABT2827DWR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- SN74ABT2827DWR
- SN74ABT2827DWR data sheet
- SN74ABT2827DWR datasheet
- SN74ABT2827DWR pdf datasheet
- Download SN74ABT2827DWR datasheet
- SN74ABT2827DWR image
- SN74ABT2827DWR part

