SN74ALS805ADWE4
Buy with confidence from Brilltron.com
SN74ALS805ADWE4 is warrantied and traceable.| Part Number | SN74ALS805ADWE4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC GATE NOR 6CH 2-INP 20SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Series | 74ALS |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Circuits | 6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8ns @ 5V, 50pF |
| Logic Type | NOR Gate |
| Logic Level - Low | 0.8V |
| Logic Level - High | 2V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | - |
| Detailed Description | NOR Gate IC 6 Channel 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | 15mA, 24mA |
| Base Part Number | 74ALS805 |
Operation Guide
We can supply SN74ALS805ADWE4, use the request quote form to request SN74ALS805ADWE4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74ALS805ADWE4.The price and lead time for SN74ALS805ADWE4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74ALS805ADWE4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- SN74ALS805ADWE4
- SN74ALS805ADWE4 data sheet
- SN74ALS805ADWE4 datasheet
- SN74ALS805ADWE4 pdf datasheet
- Download SN74ALS805ADWE4 datasheet
- SN74ALS805ADWE4 image
- SN74ALS805ADWE4 part

