SN74HC00DE4
Buy with confidence from Brilltron.com
SN74HC00DE4 is warrantied and traceable.| Part Number | SN74HC00DE4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Series | 74HC |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Circuits | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 15ns @ 6V, 50pF |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Logic Type | NAND Gate |
| Logic Level - Low | 0.5 V ~ 1.8 V |
| Logic Level - High | 1.5 V ~ 4.2 V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | - |
| Detailed Description | NAND Gate IC 4 Channel 14-SOIC |
| Current - Quiescent (Max) | 2µA |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Base Part Number | 74HC00 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply SN74HC00DE4, use the request quote form to request SN74HC00DE4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74HC00DE4.The price and lead time for SN74HC00DE4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74HC00DE4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- SN74HC00DE4
- SN74HC00DE4 data sheet
- SN74HC00DE4 datasheet
- SN74HC00DE4 pdf datasheet
- Download SN74HC00DE4 datasheet
- SN74HC00DE4 image
- SN74HC00DE4 part

