SN74HC594DWRG4
Buy with confidence from Brilltron.com
SN74HC594DWRG4 is warrantied and traceable.| Part Number | SN74HC594DWRG4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | 74HC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type | Push-Pull |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Logic Type | Shift Register |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Serial to Parallel |
| Base Part Number | 74HC594 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply SN74HC594DWRG4, use the request quote form to request SN74HC594DWRG4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74HC594DWRG4.The price and lead time for SN74HC594DWRG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74HC594DWRG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- SN74HC594DWRG4
- SN74HC594DWRG4 data sheet
- SN74HC594DWRG4 datasheet
- SN74HC594DWRG4 pdf datasheet
- Download SN74HC594DWRG4 datasheet
- SN74HC594DWRG4 image
- SN74HC594DWRG4 part

