SN74HC623N
Buy with confidence from Brilltron.com
SN74HC623N is warrantied and traceable.| Part Number | SN74HC623N |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC TRANSCVR NON-INVERT 6V 20DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Series | 74HC |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | 3-State |
| Other Names | 296-8347-5 SN74HC623NE4 SN74HC623NE4-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | - |
| Detailed Description | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element 3-State Output 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | 7.8mA, 7.8mA |
| Base Part Number | 74HC623 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply SN74HC623N, use the request quote form to request SN74HC623N pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74HC623N.The price and lead time for SN74HC623N depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74HC623N.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- SN74HC623N
- SN74HC623N data sheet
- SN74HC623N datasheet
- SN74HC623N pdf datasheet
- Download SN74HC623N datasheet
- SN74HC623N image
- SN74HC623N part

