SN74HCT32PWT
Buy with confidence from Brilltron.com
SN74HCT32PWT is warrantied and traceable.| Part Number | SN74HCT32PWT |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC GATE OR 4CH 2-INP 14TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | 74HCT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names | SN74HCT32PWTE4 SN74HCT32PWTE4-ND SN74HCT32PWTG4 SN74HCT32PWTG4-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Circuits | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 22ns @ 5.5V, 50pF |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Logic Type | OR Gate |
| Logic Level - Low | 0.8V |
| Logic Level - High | 2V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | - |
| Detailed Description | OR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP |
| Current - Quiescent (Max) | 2µA |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Base Part Number | 74HCT32 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply SN74HCT32PWT, use the request quote form to request SN74HCT32PWT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74HCT32PWT.The price and lead time for SN74HCT32PWT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74HCT32PWT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- SN74HCT32PWT
- SN74HCT32PWT data sheet
- SN74HCT32PWT datasheet
- SN74HCT32PWT pdf datasheet
- Download SN74HCT32PWT datasheet
- SN74HCT32PWT image
- SN74HCT32PWT part

