SN74LV14APW
Buy with confidence from Brilltron.com
SN74LV14APW is warrantied and traceable.| Part Number | SN74LV14APW |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC INVERTER SCHMITT 6CH 14TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | 74LV |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Other Names | 296-26543-5 SN74LV14APW-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 10.6ns @ 5V, 50pF |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Logic Type | Inverter |
| Logic Level - Low | 0.75 V ~ 1.5 V |
| Logic Level - High | 1.75 V ~ 3.5 V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | Schmitt Trigger |
| Detailed Description | Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP |
| Current - Quiescent (Max) | 20µA |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Base Part Number | 74LV14 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply SN74LV14APW, use the request quote form to request SN74LV14APW pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74LV14APW.The price and lead time for SN74LV14APW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74LV14APW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- SN74LV14APW
- SN74LV14APW data sheet
- SN74LV14APW datasheet
- SN74LV14APW pdf datasheet
- Download SN74LV14APW datasheet
- SN74LV14APW image
- SN74LV14APW part

