SN74LV164APWT
Buy with confidence from Brilltron.com
SN74LV164APWT is warrantied and traceable.| Part Number | SN74LV164APWT |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REGISTER PAR-OUT 8BIT 14TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Series | 74LV |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | Push-Pull |
| Other Names | SN74LV164APWTE4 SN74LV164APWTE4-ND SN74LV164APWTG4 SN74LV164APWTG4-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Logic Type | Shift Register |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Serial to Parallel |
| Base Part Number | 74LV164 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply SN74LV164APWT, use the request quote form to request SN74LV164APWT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74LV164APWT.The price and lead time for SN74LV164APWT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74LV164APWT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- SN74LV164APWT
- SN74LV164APWT data sheet
- SN74LV164APWT datasheet
- SN74LV164APWT pdf datasheet
- Download SN74LV164APWT datasheet
- SN74LV164APWT image
- SN74LV164APWT part

