SN74LV374ATDW
Buy with confidence from Brilltron.com
SN74LV374ATDW is warrantied and traceable.| Part Number | SN74LV374ATDW |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Type | D-Type |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Series | 74LV |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 10.1ns @ 5V, 50pF |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance | 4pF |
| Function | Standard |
| Current - Quiescent (Iq) | 2µA |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Clock Frequency | 150MHz |
| Base Part Number | 74LV374 |
Operation Guide
We can supply SN74LV374ATDW, use the request quote form to request SN74LV374ATDW pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74LV374ATDW.The price and lead time for SN74LV374ATDW depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74LV374ATDW.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- SN74LV374ATDW
- SN74LV374ATDW data sheet
- SN74LV374ATDW datasheet
- SN74LV374ATDW pdf datasheet
- Download SN74LV374ATDW datasheet
- SN74LV374ATDW image
- SN74LV374ATDW part

