SN74LV574APWR
Buy with confidence from Brilltron.com
SN74LV574APWR is warrantied and traceable.| Part Number | SN74LV574APWR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 5.5 V |
| Type | D-Type |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Series | 74LV |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Other Names | 296-12285-2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5.7ns @ 5V, 50pF |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance | 1.8pF |
| Function | Standard |
| Current - Quiescent (Iq) | 20µA |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Clock Frequency | 205MHz |
| Base Part Number | 74LV574 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply SN74LV574APWR, use the request quote form to request SN74LV574APWR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74LV574APWR.The price and lead time for SN74LV574APWR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74LV574APWR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- SN74LV574APWR
- SN74LV574APWR data sheet
- SN74LV574APWR datasheet
- SN74LV574APWR pdf datasheet
- Download SN74LV574APWR datasheet
- SN74LV574APWR image
- SN74LV574APWR part

