SN74LV595ADR
Buy with confidence from Brilltron.com
SN74LV595ADR is warrantied and traceable.| Part Number | SN74LV595ADR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC 8-BIT SHFT REG TRI-ST 16-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | 74LV |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Tri-State |
| Other Names | 296-18747-2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Logic Type | Shift Register |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Serial to Parallel, Serial |
| Base Part Number | 74LV595 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply SN74LV595ADR, use the request quote form to request SN74LV595ADR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74LV595ADR.The price and lead time for SN74LV595ADR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74LV595ADR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- SN74LV595ADR
- SN74LV595ADR data sheet
- SN74LV595ADR datasheet
- SN74LV595ADR pdf datasheet
- Download SN74LV595ADR datasheet
- SN74LV595ADR image
- SN74LV595ADR part

