SN74LVC1G240DSFR
Buy with confidence from Brilltron.com
SN74LVC1G240DSFR is warrantied and traceable.| Part Number | SN74LVC1G240DSFR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC BUFFER INVERT 5.5V 6SON |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 6-SON (1x1) |
| Series | 74LVC |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | 6-XFDFN |
| Output Type | 3-State |
| Other Names | 296-36725-6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | - |
| Detailed Description | Buffer, Inverting 1 Element 1 Bit per Element 3-State Output 6-SON (1x1) |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Base Part Number | 74LVC1G240 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply SN74LVC1G240DSFR, use the request quote form to request SN74LVC1G240DSFR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN74LVC1G240DSFR.The price and lead time for SN74LVC1G240DSFR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SN74LVC1G240DSFR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- SN74LVC1G240DSFR
- SN74LVC1G240DSFR data sheet
- SN74LVC1G240DSFR datasheet
- SN74LVC1G240DSFR pdf datasheet
- Download SN74LVC1G240DSFR datasheet
- SN74LVC1G240DSFR image
- SN74LVC1G240DSFR part

