SN75C3223EDW
Buy with confidence from Brilltron.com
SN75C3223EDW is warrantied and traceable.
Part Number SN75C3223EDW
Manufacturer
Description IC LINE DRVR/RCVR RS-232 20-SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Datasheets
Voltage - Supply 3 V ~ 5.5 V
Type Transceiver
Supplier Device Package 20-SOIC
Series -
Receiver Hysteresis 500mV
Protocol RS232
Packaging Tube
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating Temperature 0°C ~ 70°C