TMS320F28235PTPS
Buy with confidence from Brilltron.com
TMS320F28235PTPS is warrantied and traceable.| Part Number | TMS320F28235PTPS |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC MCU 32BIT 512KB FLASH 176HQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.805 V ~ 1.995 V |
| Supplier Device Package | 176-HLQFP (24x24) |
| Speed | 150MHz |
| Series | C2000™ C28x Delfino™ |
| RAM Size | 34K x 16 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 512KB (256K x 16) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 176-LQFP Exposed Pad |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of I/O | 88 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | - |
| Detailed Description | C28x C2000™ C28x Delfino™ Microcontroller IC 32-Bit 150MHz 512KB (256K x 16) FLASH 176-HLQFP (24x24) |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Core Size | 32-Bit |
| Core Processor | C28x |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, McBSP, SCI, SPI, UART/USART |
| Base Part Number | TMS320F28235 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TMS320F28235PTPS, use the request quote form to request TMS320F28235PTPS pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TMS320F28235PTPS.The price and lead time for TMS320F28235PTPS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TMS320F28235PTPS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TMS320F28235PTPS
- TMS320F28235PTPS data sheet
- TMS320F28235PTPS datasheet
- TMS320F28235PTPS pdf datasheet
- Download TMS320F28235PTPS datasheet
- TMS320F28235PTPS image
- TMS320F28235PTPS part

