TPA3131D2RHBT
Buy with confidence from Brilltron.com
TPA3131D2RHBT is warrantied and traceable.| Part Number | TPA3131D2RHBT |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC AMP AUD PWR 7W STER 32VQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 26 V |
| Type | Class D |
| Supplier Device Package | 32-VQFN (5x5) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Output Type | 2-Channel (Stereo) |
| Other Names | 296-37081-2 TPA3131D2RHBT-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Output Power x Channels @ Load | 7.3W x 2 @ 4 Ohm, 4W x 2 @ 8 Ohm |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Features | Mute, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Detailed Description | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 32-VQFN (5x5) |
| Base Part Number | TPA3131 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPA3131D2RHBT, use the request quote form to request TPA3131D2RHBT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPA3131D2RHBT.The price and lead time for TPA3131D2RHBT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPA3131D2RHBT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPA3131D2RHBT
- TPA3131D2RHBT data sheet
- TPA3131D2RHBT datasheet
- TPA3131D2RHBT pdf datasheet
- Download TPA3131D2RHBT datasheet
- TPA3131D2RHBT image
- TPA3131D2RHBT part

