TPS2001CDGKR
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS2001CDGKR is warrantied and traceable.| Part Number | TPS2001CDGKR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC PWR SW USB 2.9A 1CH 8VSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Voltage - Load | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Switch Type | USB Switch |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
| Series | - |
| Rds On (Typ) | 72 mOhm |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type | N-Channel |
| Output Configuration | High Side |
| Other Names | 296-29959-2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Status Flag |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Current, UVLO |
| Current - Output (Max) | 2A |
| Base Part Number | TPS2001 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS2001CDGKR, use the request quote form to request TPS2001CDGKR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS2001CDGKR.The price and lead time for TPS2001CDGKR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS2001CDGKR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS2001CDGKR
- TPS2001CDGKR data sheet
- TPS2001CDGKR datasheet
- TPS2001CDGKR pdf datasheet
- Download TPS2001CDGKR datasheet
- TPS2001CDGKR image
- TPS2001CDGKR part

