TPS2043BDR
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS2043BDR is warrantied and traceable.| Part Number | TPS2043BDR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC PWR DIST SWITCH TRIPLE 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Voltage - Load | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Switch Type | General Purpose |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | - |
| Rds On (Typ) | 70 mOhm |
| Ratio - Input:Output | 1:2, 1:1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | N-Channel |
| Output Configuration | High Side |
| Other Names | 296-48724-2 TPS2043BDR-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Status Flag |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Base Part Number | TPS2043B |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS2043BDR, use the request quote form to request TPS2043BDR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS2043BDR.The price and lead time for TPS2043BDR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS2043BDR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS2043BDR
- TPS2043BDR data sheet
- TPS2043BDR datasheet
- TPS2043BDR pdf datasheet
- Download TPS2043BDR datasheet
- TPS2043BDR image
- TPS2043BDR part

