TPS2060DGN
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS2060DGN is warrantied and traceable.| Part Number | TPS2060DGN |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC PWR-DIST SWITCH DUAL 8-MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Voltage - Load | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Switch Type | General Purpose |
| Supplier Device Package | 8-MSOP-PowerPad |
| Series | - |
| Rds On (Typ) | 70 mOhm |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Output Type | N-Channel |
| Output Configuration | High Side |
| Other Names | 296-18023-5 TPS2060DGNG4 TPS2060DGNG4-ND |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C (TJ) |
| Number of Outputs | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Status Flag |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Reverse Current, UVLO |
| Current - Output (Max) | 1.5A |
| Base Part Number | TPS2060 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS2060DGN, use the request quote form to request TPS2060DGN pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS2060DGN.The price and lead time for TPS2060DGN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS2060DGN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS2060DGN
- TPS2060DGN data sheet
- TPS2060DGN datasheet
- TPS2060DGN pdf datasheet
- Download TPS2060DGN datasheet
- TPS2060DGN image
- TPS2060DGN part

