TPS2103DBVT
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS2103DBVT is warrantied and traceable.| Part Number | TPS2103DBVT |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC OR CTRLR SRC SELECT SOT23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 4 V |
| Type | Source Selector Switch |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Series | - |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Other Names | 296-2590-2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s) | Yes |
| FET Type | N and P-Channel |
| Detailed Description | OR Controller Source Selector Switch N and P-Channel 2:1 SOT-23-5 |
| Current - Supply | 14µA |
| Current - Output (Max) | 500mA, 100mA |
| Base Part Number | TPS2103 |
| Applications | Handheld/Mobile Devices |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS2103DBVT, use the request quote form to request TPS2103DBVT pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS2103DBVT.The price and lead time for TPS2103DBVT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS2103DBVT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS2103DBVT
- TPS2103DBVT data sheet
- TPS2103DBVT datasheet
- TPS2103DBVT pdf datasheet
- Download TPS2103DBVT datasheet
- TPS2103DBVT image
- TPS2103DBVT part

