TPS53015DGSR
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS53015DGSR is warrantied and traceable.| Part Number | TPS53015DGSR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG CTRLR BUCK 10MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 28 V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 10-VSSOP |
| Series | D-CAP2™, Eco-Mode™ |
| Serial Interfaces | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type | Transistor Driver |
| Output Phases | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-40777-2 TPS53015DGSR-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Duty Cycle (Max) | - |
| Detailed Description | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-VSSOP |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Clock Sync | No |
| Base Part Number | TPS53015 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS53015DGSR, use the request quote form to request TPS53015DGSR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS53015DGSR.The price and lead time for TPS53015DGSR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS53015DGSR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS53015DGSR
- TPS53015DGSR data sheet
- TPS53015DGSR datasheet
- TPS53015DGSR pdf datasheet
- Download TPS53015DGSR datasheet
- TPS53015DGSR image
- TPS53015DGSR part

