TPS5420MDREP
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS5420MDREP is warrantied and traceable.| Part Number | TPS5420MDREP |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.22V |
| Voltage - Output (Max) | 31V |
| Voltage - Input (Min) | 5.5V |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Series | SWIFT™ |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-22447-1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 42 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.22V 1 Output 2A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Output | 2A |
| Base Part Number | TPS5420 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS5420MDREP, use the request quote form to request TPS5420MDREP pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS5420MDREP.The price and lead time for TPS5420MDREP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS5420MDREP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS5420MDREP
- TPS5420MDREP data sheet
- TPS5420MDREP datasheet
- TPS5420MDREP pdf datasheet
- Download TPS5420MDREP datasheet
- TPS5420MDREP image
- TPS5420MDREP part

