TPS54494PWP
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS54494PWP is warrantied and traceable.| Part Number | TPS54494PWP |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG BCK ADJ 4A/2A DL 16HTSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.76V |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 16-HTSSOP |
| Series | D-CAP2™, Eco-Mode™ |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 296-34794-5 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 700kHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.76V 2 Output 4A, 2A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Current - Output | 4A, 2A |
| Base Part Number | TPS54494 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS54494PWP, use the request quote form to request TPS54494PWP pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS54494PWP.The price and lead time for TPS54494PWP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS54494PWP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS54494PWP
- TPS54494PWP data sheet
- TPS54494PWP datasheet
- TPS54494PWP pdf datasheet
- Download TPS54494PWP datasheet
- TPS54494PWP image
- TPS54494PWP part

